Po ilgos pertraukos vėl grįžau prie šaškių kompozicijos. Per šį laikotarpį susikaupė nemažai minčių apie šaškių kompozicijos aktualijas, taisykles, konkursų rengimą ir pan. Pradėsiu nuo pastebėjimo apie vieno tipo dualę.

Šiuo metu vis sunkiau sudaryti originalų etiudą. Su kiekvienu nauju etiudu rasti ką nors originalesnio yra sudėtinga. Todėl pastaruoju metu dažnai, nurodant etiudo sprendimą, pateikiami kompoziciniai klaidinantys variantai, bei kompoziciniai iliuzinio žaidimo variantai. O apie kompozicinį variantą su leistinu kiekiu dualių neverta ir kalbėti. Pabandysiu paanalizuoti tik vieną iš dažniausiai pasitaikančių dualių.

Jei pažiūrėsite į tarptautines etiudų taisykles RIE, tai ten rasite gana abstrakčią vienos dualės formuluotę:

laisvas damos ėjimas diagonale į du ar daugiau langelių.

Jau vien žodis “laisvas” turėtų sukelti abejones, ką taisyklių autoriai turėjo galvoje. Tačiau atidžiau panagrinėjus galima pamatyti tam tikrus niuansus, kurie kalbant apie šio tipo dualę yra sulyginami į vieną visumą. Mano nuomone šio tipo dualę būtina išskaidyti. “Laisvas damos ėjimas diagonale” variacijų apibūdinimą su savo komentarais pateiksiu pavyzdžiais iš neseniai pasibaigusio tarptautinio etiudų konkurso “Israel- 2012″. Tiesa, iš daugelio pavyzdžiu ( be diagramos ir sprendimo, nurodant tik autorių, etiudo numerį ir kompozicinio varianto raidę) atrinksiu tik vieną konkurse buvusią ir autoriaus nurodytą dualę kompoziciniame variante.

Kad nebūtų nuobodu skaityti pateiksiu būtent šiam straipsneliui sukurtą etiudą prie kavos puodelio:

V.Masiulis

Šio nesudėtingo etiudo sprendimą pateiksiu straipsnelio pabaigoje, bet jei pabandysite surasti jo sprendimą patys, tai pamatysite, kad jo visi kompoziciniai variantai yra su duale “Laisvas damos ėjimas diagonale

Grįžkime prie šio tipo dualių variacijų:

1. Damos ėjimas diagonale į du ir daugiau laukelių be vėlesnių alternatyvių ėjimų.

J.Bastiaannet, C10, D variantas

Komentaras. Tai pati mažiausia blogybė, kuri nekeičia viso kompozicinio varianto sprendimo.

2. Damos kirtimas diagonale į du ir daugiau laukelių be vėlesnių alternatyvių ėjimų.

J.Bastiaannet, B09, B variantas

Komentaras. analogiškai kaip ir pirmuoju atveju - tai pati mažiausia blogybė, kuri nekeičia viso kompozicinio varianto sprendimo.

3. Damos ėjimas diagonale į du ir daugiau laukelių su vėlesniais alternatyviais ėjimais.

M.Tsvetov, A03, J variantas

Komentaras. Šioje variacijoje jau keičiasi tolimesni damos ėjimo laukeliai, nors pati sprendimo idėja lieka ta pati. Galima būtų palyginti su vienu dualių tipu - alternatyvus ėjimas. Taigi turime blogybę, kuri gali pakeisti kompozicinio varianto sprendimą iki finalo, kuris , kaip ir reikalauja dualės aprašymas, nesikeičia.

4. Damos kirtimas diagonale į du ir daugiau laukelių su vėlesniais alternatyviais ėjimais.

V.Trofimenko, B16, B variantas

Komentaras. Analogiškai kaip trečiuoju atveju.

5. Damos finalinis ėjimas diagonale į du ir daugiau laukelių.

J.Bastiaannet, C10, E1 variantas

Komentaras. Pirmiausia noriu paaiškinti, kodėl išskyriau finalinį ėjimą arba kirtimą. Etiudo kompozicinį variantą apsprendžia finalas. Taigi paskutinis ėjimas turi būti viso kompozicinio varianto “vinis”. Antra,  ši variacija dažniausiai turi alternatyvų finalą, todėl geriau tokio varianto nerašyti. Jei galima, būtina kompozicinio varianto sprendimo užrašymą baigti anksčiau. Kaip, beje, padarė tas pats autorius kitame etiude B03, kur finalas identiškas.

6. Damos finalinis kirtimas diagonale į du ir daugiau laukelių.

N.Tsomik, A22, B variantas

Komentaras. Tai dažniausiai pasitaikanti šio tipo dualės variacija. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo , kad tai nėra didelė blogybė, tačiau finalinė “vinis” labai jau prastai įkalta. Todėl turi būti atitinkamai ir įvertinta, tuo labiau, kad teoriškai neatitinka dualės apibrėžimo aprašymą - finalas ne toks pat, tik toje pačioje diagonalėje.

7. Damos ėjimas diagonale į du ir daugiau laukelių, kai galimas alternatyvus finalas viename iš ėjimų diagonale variantų.

V.Masiulis, A08, B variantas

Komentaras. Tai daugiausia diskusijų kelianti variacija. Teoriškai samprotaujant, tokia variacija neatitinka dualės apibrėžimo aprašymo - alternatyvus finalas, tačiau žiūrint iš kitos pusės - tai jau šalutinis sprendimas dualėje. Žiūrint į tolimesnę originalių etiudų sudarymo sunkumų perspektyvą, manau, tokio tipo dualės variacija turi perspektyvą. Reikalingas bendras sutarimas.

8. Damos kirtimas diagonale į du ir daugiau laukelių, kai galimas alternatyvus finalas viename iš kirtimo diagonale variantų.

V.Trofimenko, C26, B variantas

Komentaras. Analogiškai kaip septintuoju atveju.

išvada.

Šio tipo dualė turi aštuonias variacijas, kurių įtaka skirtinga vertinant kompozicinį variantą. Tai būtina įvertinti nustatant konkursinių etiudų taškus už kompozicinį variantą su viena iš šių dualės variacijų. Dabartiniu metu visos variacijos suniveliuojamos į vieną šio tipo dualę.

Pabaigai noriu paminėti dar vieno tipo duale, kurios nėra tarptautinėse taisyklėse RIE. Galbūt reikėtų pagalvoti apie šios dualės įtraukimą, nes finalas nesikeičia:

Damos ėjimas dviem diagonalėmis į du ir daugiau laukelių su vėlesniais alternatyviais ėjimais.

Pavyzdys:

Juodųjų ėjimas

(38),48/39/34/30/25 arba 49(36),37/28,23,19,14 arba 32 +.

P.S. Aukščiau parodyto etiudo sprendimas:

4(34AB),19,40/45 +. A(328),19,43(34),30/25(38),48 +. B(37),14,29/24 +.

Patiko (0)

Rodyk draugams